Zaloguj sięZALOGUJ  POMOC  KONTAKT


Jak prawidłowo prowadzić sklep internetowy?


Masz już swój sklep, teraz przed Tobą najciekawsze wyzwania. Często wiele osób myśli, że wystarczy założyć sklep dodać produkty, puścić trochę reklamy i już można zacząć liczyć zyski. Otóż automatyzacja składania zamówień i częściowej obsługi klienta na pewno ułatwia wiele czynności w odróżnieniu od prowadzenia sklepu stacjonarnego. Nie mniej, wszystko inne należy prowadzić z równie dużą starannością.


Sześć najważniejszych czynności jakie należy wykonywać przy sklepie internetowym:1. Systematyka - klucz do sukcesu
Prowadzenie sklepu internetowego to często duża swoboda. Możemy go prowadzić nawet z zacisza własnego domu. Często właściciele nadużywają tej swobody, a jest to przecież biznes jak każdy inny wymaga codziennego pilnowania i obsługi klientów. Wyznaczać sobie w ciągu dnia godziny pracy i trzyma się. Podczas tych godzin skoncentruj się aby wykonać wszystkie niezbędne czynności. Odpisz na maile, wystaw faktury, sprawdź czy jakiś chodliwy towar się nie kończy i należy go zamówić. Sprawdź, czy wszystkie zamówienia zostały zrealizowane. Ogarnij sytuacje - to jest fundament Twojej pracy. Zaniedbanie w aspekcie systematyczności nieść może za sobą katastrofalne skutki.

2. Unikalne przygotowana oferta
Pomyśl sobie, że sprzedajesz np buty. Klient wpisuje w wyszukiwarkę frazę odpowiadającą butom które posiadasz. Niestety pogódź się z tym, że trudno być wszędzie na pierwszych miejscach na różne hasła. Wszędzie jest konkurencja, nie mniej jednak klienci szukając swoich ulubionych produktów odwiedzają zazwyczaj kilka stron. Wyobraź sobie, że zrobiłeś to co robi większość z sklepów - skopiowałeś opis z hurtowni. Przecież jest ładnie napisany. Niestety jest duży minus takiego rozwiązania, klient widząc pod rząd 3 razy tak samo opisany produkt może przy zakupie co najwyżej sugerować się korzystniejszą ceną. Jeżeli Twoja cena nie obiega specjalnie na korzyść klienta to efekt sprzedaży tego produktu raczej nie będzie satysfakcjonujący. Jest jednak inna możliwość. SZANSA na pozyskanie tego klienta, napisz ten opis sam, dodaj coś od siebie i swoje opinie i uwagi. Niech będzie to opis który zrobi dobre wrażenie, nie zawiera ciekawsze informacje niż ogół pozostałych sklepów. Efekt wytężonej pracy nad opisami może przejść Twoje oczekiwania w perspektywie długoterminowej. Oryginalne treści zawsze wygrywają w końcowym rozrachunku.

3. Promocje i rabaty
Kto nie lubi dobrych cen i okazji, ręka w górę? Nikt nie podniósł. W zasadzie rzecz oczywista a jednak wiele sklepów nie stara się zachęcić klienta do zakupów. Jak mawiał Pan Wokulski z powieści "Lalka" w biznesie nie chodzi o to aby na wszystkim zarabiać, lecz aby dokonywać obrotu. To stwierdzenie kryje w sobie wielką prawdę. Jeżeli coś nie schodzi, lub kończy się sezon na dany towar powinniśmy się go jak najszybciej pozbyć aby nie stracić. W jego miejsce zakupimy coś co zejdzie szybciej i na czym zarobimy. To jeden z istotniejszych aspektów finansowych promocji i rabatów. Drugi to nieodłączna walka o pozyskanie nowego klienta, jeżeli oferujemy systematycznie ciekawe promocje, a dla stałych klientów chętniej dajemy rabaty będą oni częściej zaglądać na witrynę sklepu w poszukiwaniu okazji. Postaraj się urozmaicić swoją ofertę o ciekawe promocje i zniżki sezonowe. To się opłaca, dlatego najwięksi cały czas dają jakieś promocję - można by rzecz, że trwa tam wielka niekończąca się promocja w której zmieniają się tylko tytuły produktów. Jak widać to działa.

4. Koszty i szybkość wysyłki
Widzę produkt w ekstra cenie, składam zamówienie, a tam koszty które zupełnie nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Niestety, ale wielu właścicieli próbuje zarobić jeszcze ekstra na wysyłce. Nie mówię tu o jakimś zaokrągleniu ceny do równych złotówek, ale o sytuacji gdzie koszt wysyłki jest zupełnie nie rynkowy. Do tego widzimy, tylko jedną formę wysyłki oznaczoną bardzo długim czasem dostawy. Klienci lubią mieć wybór. Daj im go, zadbaj o to aby sklepie była kilka możliwości odbioru. Łącznie z osobistym za 0 zł. Niech będą takie tańsze tradycyjne, daj również kuriera. Wielu składających zamówienia potrzebuje towaru na jutro. Dostarcz ten towar na jutro takiej osobie a gwarantuje że właśnie w tym momencie pozyskałeś klienta który do Ciebie wróci. Zyskałeś w tym momencie rzecz najcenniejszą - zaufanie.

5. Obsługa klienta i pakowanie towaru
Dzwonie do sklepu z podnieceniem bo już prawie podjąłem decyzje o zakupie produktu. Odbiera zachrypły głos (jak po 3 dniach picia). -Halo. Słyszę w słuchawce, mam wrażenie że właśnie rozegrał się tam po drugiej stronie jakiś mafijny dramat. Czy to fragment jakiejś powieści kryminalnej? Nie, to normalna obsługa w dużej części naszych sklepów. Duch PRLu jest jeszcze żywy, i hula w nie jednym sklepie. Klient nie jest Twoim wrogiem - To Twój przyjaciel, dzięki niemu zarabiasz. Spraw, aby rozmowa z nim przebiegła w przyjemnym i rzeczowym tonie. A odbierając telefon wysil się na kilka słów więcej np. - Halo, z tej strony Imie Naziwsko w czym mogę pomóc?, lub Nazwa firmy, w czym mogę pomóc? - Pomimo, że tego nie widać jeżeli uśmiechniesz się do rozmówcy ludzie potrafią wyczuć to po tonie głosu - wykorzystaj to.

6. Estetyka wizualna
Strona sklepu internetowego jest jak opakowanie większego produktu. Kto lubi kupować cokolwiek w opakowaniu wyglądającym niezbyt estetycznie? Zapewnie nikt. Dokładnie tak samo należy podejść do naszego sklepu i jego podstron. Estetyka ogólna musi być zachowania dbałość o nie tylko unikalne treści ale też i estetykę zdjęć produktów. Często spotykanym błędem jest robienie zdjęć produktów w słabo przygotowanym miejscu. Zdjęcia są niedoświetlone, a nowe produkty wyglądają jakby jednak były już użytę. Użyj białego prześcieradła dla zrobienia tła i jednocześnie pryzmatu dla oświetlenia (białe żarówki). Światło postaw za tłem, aby ładnie rozpraszało wszystkie cenie. Tym prostym sposobem wykonasz ładne i estetyczne zdjęcia. Jeżeli już robimy zdjęcie, a towar daje taką możliwość - zróbmy zdjęcia z kilku perspektyw. Jeżeli mamy swoje zdjęcia, jednocześnie z kilku perspektyw, a konkurencja ma tylko jedno. To właśnie zyskałeś znaczną przewagę jakościową strony.

Kilka słów na koniec
Podsumowując, o sukcesie w perspektywie długoterminowej decyduje zespół czynników. To całościowe podejście jest kluczem do sukcesu. Jeżeli zastanawiasz się czasem, co należy poprawić pomyśl jak sam będąć klientem chciałbyś być obsłużony, co przeczytać o produkcie, jak powinna być zapakowana Twoja przesyłka. Warto też podglądać tych największych, ponieważ ich sukces wziął się z tego, że robili i robią cały czas wszystko na wysokim standardzie. Tak więc postaw na jakość w każdym obszarze prowadzenia swojej działalności, a na pewno zwróci się ona z świetnym wynikiem.


Artur Samojluk
http://msite.pl
Masz pytania? Zadzwoń lub napisz
(89) 624 05 22    pon-pt 8.00-16.00

Wróć do strony głównej »