Zaloguj sięZALOGUJ  POMOC  KONTAKT


Sklepy Internetowe - wiedza w pigułce


Tak więc zacznijmy od początku. Ten artykuł objaśni kilka podstawowych rzeczy jakie powinno się wiedzieć o sklepach, oraz odpowie na często stawiane pytania. Wróćmy więć do podstawowych zagadnień, częstow wydajacych się oczywistych ale jak się później okazuje nie do końca.


Sześć najczęściej zadawanych pytań o sklepy internetowe


1. Czym jest sklep internetowy?
Sklep Internetowy to zautomatyzowana strona www pozwalająca do składania zamówień przez Internet. Tak można w skrócie to zdefinować. W praktyce uwczesne sklepy to bardzo złożone wielozadaniowe aplikacje, uzbrojone w całe zestawy narzędzi wspomagające sprzedaż i obsługę klienta. Sklep pełni zarazem funkcje miejsca składania zamówień ale i całego centrum i zaplecza dla ludzi pracujących na jego panelu CMS. Na przykładzie sklepów mSite gdzie sklepy mają szerokie możliwości integracji, opcje CRM (Customer Relationship Manager) czyli opcje do zarządzania relacjami z klientem. Możliwości wystawiania faktur i kilkadzisiąt innych mechanizmów można powiedzieć, że to jest już kombajn biznesowy. W podobnym kierunku idzie większość rozwijających się platform i aplikacji.

2. Jakie sklepy mają najlepsze wzięcie?
To pytanie jest drugim z najczęsciej stawianych. Klienci chcą dowiedzieć się tylnymi drzwiamy czym teraz najlepiej się zajmować. Pytanie z pozoru słuszne, bo o aktualny trend jest jednak nieprawidłowe. Analityk szukał by właśnie takiej drogi i jak większość osób które poszły tą drogą z bardzo dużym prawdopodobieństwem - zawiódłby się bardzo szybko. Znamy i obslugujemy klientów którzy zarabiają pieniądze na bardzo nietypowej działałności. Np. sprzedaż gumowych rękawiczek, albo sprzedaż dewocjonalii, lub sprzedaż guzików. Sukces tych osób polega na tym, że zajmują się tym na czym się znają i tym co lubią. Mają rozeznanie na rynku, potrafią odróżnić dobry towar od słabego. Pamiętajmy, że jak klientowi sprzedamy towar słabej jakości do tego drogo to już więcej do nas nie wróci. Reasumująć, oddpowiedź na powyższe pytanie jest taka: Sklepy o najlepszym wzięciu to takie których właściele znają się na tym co sprzedają.

3. Czy teraz jest dobry moment na założenie sklepu?
Internet rośnie, a wraz z nim rośnie ilość transakcji zawieranych za jego pośrednictwem. Trend ten niezmienia się od jego początków i nic nie zapowiada aby miało się to zmienić. Wynika to z faktu, że zaufanie do transakcji zawieranych drogą elektroniczną systematycznie rośnie. Jesteśmy świadkami zmiany pokoleniowej w której każde młodsze pokolenie kupuje coraz więcej przez komputer. Można więc śmiało pokusić się o stwierdzenie, że teraz jest najlepszy moment na założenie sklepu. Jeżeli zrobimy to teraz to za 2-3 lata sklep będzie miał ugruntowaną pozycję na rynku który będzie jeszcze większy!

4. Czy na rynku jest jeszcze miejsce na nowy sklep?
Najlepszym wskaznikiem czy jest miejsce jest fakt, że jakby nie było miejsca to by firmy nie przenosiły coraz to chętniej swojej sprzedaży do Internetu. Drugim czynnikiem jest fakt, że większość sklepów które powstają utrzymuje się na rynku i pozyskuje ciągle nowych klientów. Działa tu nieugięte prawo ekonomi "Jest popyt, jest podaż". Tak na rynku jest jeszcze miejsce na nowe sklepy w każdej branży.

5. Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?
Wszystko zależy czego od niego oczekujemy pod względem funkcjonalności, wykonania oraz ilości ofert jakie w nim będziemy chcieli przetrzymywać. Inaczej kosztować będzie sklep z 1000 do 5000 produktów, a inaczej z 50 tyś ofert. Nie mniej jednak koszty techniczne prowadzenia sklepu nie są największymi na naszej platformie mSite.pl oferujemy kilka rozwiązań dopasowanych dla różnego rodzaju potrzeb i koszt w zależności od metody roliczenia czy miesięcznego zaczyna się już 19 zł. Wchodząć na stronę główną, a następnie w szczgóły wybranych opcji można zapoznać się cenami i szerokimi możliwościami sklepów. Planując wydatki na sklep internetowy należy uwzględnić koszty promocji. Bo to one, będą zródłem najwyższych kosztów. Bez promocji sklepu trudno się przebić. Założenie samego sklepu bez poinformowania potencjalnych klientów o jego istnieniu mija się z celem. Odnośnie metod promocji zostały one poruszone w innych artykułach na naszej stronie. Zapraszam do zapoznania się z ich zawartością.

6. Czy jeżeli nie znam się na programowaniu mogę prowadzić sklep internetowy?
Oczywiście! Od tego jeśmy my. Bardzo lubimy swoje zajęcie, godzinamy "dłubiemy" w kodzie i udoskonalamy aplikacje sklepów. Programowanie to nasz zawód i pasja. Dlatego wszelkie kwestie programistyczne, a nawet graficzne zostaw specjalistom. Niezależnie czy robisz to z nami czy bez nas. Najlepiej jak każdy zajmuje się swoją pracą. Końcowe efekty takiej współpracy są wtedy w pełni satyfsakcjonujące dla każdego.

 


Artur Samojluk
http://msite.pl
Masz pytania? Zadzwoń lub napisz
(89) 624 05 22    pon-pt 8.00-16.00

Wróć do strony głównej »